Српска застава Црногорска застава Босанска застава Хрватска застава




Пурим

Слика за Пурим

Славимо један од најрадоснијих и највеселијих Светих Дана Јеврејског календара – Пурим, Празник Жребова.

Овај празнични дан обележава ЈАХ-ову победу и избављење Јеврејског Народа од њихових непријатеља у античкој Персији.

„То је било тринаестог дана месеца Адара. Четрнаестог дана тог месеца они су починули и тог дана су се гостили и веселили.“ (Естера 9:17)

Та’анит Естер, Естерин пост, се држи у част тродневном посту Краљице Естере пре него што је молила Краља да поштеди животе њеног народа. Естера је рекла свом рођаку и оцу усвојитељу, Мордехају:

„Иди, сакупи све Јевреје који се налазе у Сусану и постите за мене, три дана и три ноћи не једите и не пијте. И ја ћу постити са својим девојкама, а онда ћу отићи код цара, иако то није по закону, па ако треба да погинем, нека погинем.“ (Естера 4:16)

Овај се пост традиционално пада 13. Адара, дан пред Пурим, а то је дан који је Хаман одредио за уништење Јеврејског Народа.


Пост Радости

Док већина постова садржи елемент туговања, овај пост, тзом, садржи радост. Он потврђује да снага Израела није у његовој војној моћи, већ у ЈАХ-у. Наша победа долази држањем очи упретих на ЈАХ-а, крот молитву и по ЈАХ-овој Божанској милости.

„Не војном силом ни снагом, већ Мојим Духом’, каже ЈАХВЕ над војскама.“ (Захарија 4:6)

Иако се Јеврејски Народ јесте оружјем борио против својих непријатеља, та победа је била могућа једино зато што су се храбри људи молили пре него што су кренули у акцију.

Та’анит Естер није пост који подразумева тугу, као што је обележавање уништења Храма на Тиша Б’Ав или на Јом Кипур када се кајемо за своје грехове из прошле године, већ је то пост „уздизања и инспирације“.

Упоредимо ово са налогом у Тори да војници требају постити дан пред битку, чиме се признаје да победа не долази од наше снаге, већ од ЈАХ-а.


Пурим: Дан Весеља

„Требало је да то буду дани гозбе и весеља у којима би слали храну једни другима и делили поклоне сиромашнима.“ (Естера 9:22)

Књига Естере описује Пурим као „време светлости, радости, весеља и части“ за Јеврејски Народ. (Естера 8:16)

Један незаменљиви начин ширења радости на Пурим је давање Пурим корпи испуњених ускусном храном породици и пријатељима, као и поклона сиромашнима.

Пурим је врло весела прослава, једу се изобилни оброци, и чита се Свитак Естере, Мегилат Естер.

Док слушамо причу о Пуриму у синагоги, правимо буку да надјачамо омрзнуто име Хамана када год се спомене током читања. Са једнаким узбуђењем, радујемо се када се изговори име Мордехаја.

То је подсетник да је кроз историју било Хамана који су покушавали да истребе Јеврејску нацију као народ, али нас је у сваком нараштају ЈАХ чувао од потпуног уништења.

Наравно, Брит Хадасха – Нови Савез, охрабрује вернике да не пију превише:

„И не опијајте се вином, у коме је разузданост, него се испуњавајте Духом. Разговарајте међу собом псалмима, хвалоспевима Богу и духовним песмама. Певајте и песмом хвалите Господа у својим срцима.“ (Ефесцима 5:18-19)

Књига Естера, ипак, почиње са пијењем одобреним од стране Персијског краља.


Прича Пурима

“Нико није био законом присиљаван да пије, јер је цар наредио свим управитељима свог двора да угађају свакоме према његовој жељи.” (Естера 1:8)

У Књизи Естере, Краљ Персије, Ахасвер, ког највероватније можемо идентификовати као Ксеркса И који је владао током 5. века п.н.е., одржава фестивал пијења који траје 180 дана.

Након месеци изобиља, слављења са својом војском, чиновницима и становницима Сусана, он наређује својој краљици, Вашти, да се појави пред госте како би он показао њену лепоту.

Вашти одбија, те је Ахасвер одбацује (по Јеврејској традицији и погубљује), на основу савета седморице Персијских кнезова, који су забрунути да би жене могле следити њен пример.

„И нека се одредба коју ће цар издати разгласи по целом његовом царству, које је веома велико, па ће све жене показивати поштовање према својим мужевима, од највећег до најмањег.“ (Естера 1:20)

Да би заменио краљицу, краљ наређује такмичење у лепоти, у коме су учествовале најлепше младе жене његовог краљевства.

Једна од њих је Јеврејско сироче Естера, коју је одгајио њен рођак Мордехај, из Вењаминовог племена, „који је био изгнан из Јерусалима заједно с људима и јудејским царем Јехонијом, а које је одвео вавилонски цар Навуходоносор.“ (Естера 2:6)

Свака од жена пролази кроз 12 месеци улепшавања и посебне исхране, пре него што су изведене пред краља.

Естера, која није открила свој Јеврејски идентитет, му се највише допала.

„Цар је заволео Естеру више од свих других жена, и она је стекла његову наклоност и љубав више од свих других девојака. Ставио јој је на главу царски турбан и учинио ју је царицом уместо Вашти. Онда је цар приредио велику гозбу за све своје кнезове и слуге, гозбу у Естерину част. У свим покрајинама прогласио је помиловање и делио дарове какви доликују цару.“ (Естера 2:17-18)

Кад је Естера постала краљица, Мордехај разоткрива заверу да се убије Ахасвер, тиме спасавајући краљев живот.

Ипак, његова верност му није донела наклоност краљевог главног кнеза, Хамана, који је постављен након овог догађаја.

Мордехај, који седи сваки дан код капија палате, одбија да се поклони Хаману.

У знак освете, Хаман му спрема погубљење, као и истребљење свих Јевреја у царству.

Уз краљево одобрење, он баца жреб, пурим, да изабере најбољи датум за масакар. Жреб се пао на 13. Адар.

Чувши за заверу, Мордехај даје упутства Естери, преко краљевог евнуха, да изађе пред краља и да посредује за свој народ.

У свом одговору, она подсећа Мордехаја да би улазак у краљеве одаје без да је краљ позове вероватно завршио њеном смрћу.

Мордехај јој поручује. „Не помишљај у својој души да ће царев дом мимоићи оно што ће се десити свим осталим Јудејцима. Јер ако у овом часу будеш ћутала, Јудејцима ће помоћ и избављење доћи с друге стране, а ти и дом твог оца погинућете. А ко зна ниси ли управо због часа као што је овај дошла до царског достојанства?” (Естера 4:13-14)

Естера препознаје мудрост у речима свог рођака и зазива тродневни пост, говорећи, „онда ћу отићи код цара, иако то није по закону, па ако треба да погинем, нека погинем.“ (Естера 4:16) – другим речима, „Нек буде воља ЈАХ-ова.“

Уз много удружене молитве, Естера прилази краљу и открива Хаманов план дау ништи њен народ.

Схватајући да би чак и Естера била убијена, Ахасвер беси Хамана на исто вешало које је Хаман направио за Мордехаја.

Краљ одобрава Јеврејима да се бране против злог прогласа, што резлтира смрћу 75,000 непријатеља на 13. Адар, уз 800 мртвих у краљевој тврђави у Сусану 13. и 14. (Естера 9:6, 15-16)


Где је био ЈАХ?

Много је причано о чињеници да ЈАХ-ово Име није помињано у Књизи Естере. Али ЈАХ је представљен у краљу Персије, РУАХ ха КОДЕШ [Свети Дух] је представљена у Мордехају који је одвео Естеру Краљу, а Естера је представљала Младу ЈАХУШУА-е [Исуса].

Чак и када делује да је ЈАХ „скривен“, ОН је и даље у контроли. Ништа се не догађа случајно.

Повежимо ово наизгледну сакривеност ЈАХ-а у Естери са „а Ја ћу тада сакрити лице Своје...“ (5. Мојсијева 31:18)

Ова идеја о сакривености у Естери, рачунајући и њен сакривен Јеврејски идентитет, објашњава зашто деца и одрасли носе костиме и маске на Пурим. Порука тих маски је да иако ЈАХ можда буде скривен, ОН је увек ту.


Пурим и Хамани данашњице

Пурим нас подсећа да у сваком нараштају устаје „Хаман“ који настоји да уништи Израел.

Да би пронашли наше Хамане данашњице, не требамо гледати даље од модерне Персије – Ирана – у ком вође отворено позивају на уништење Израела. Такође, десетине хиљада „ослободитеља“ из Хезболе и Хамаса окружују Израел, спремни да изврше напад на Израел.

Био Хаман врховни вођа Ирана Ајатола Кхаменеи или Хитлер, који је извршио Холокауст, Библија јасно истиче да су они који проклињу Израел одређени за уништење, а да ће они који благосиљају Израел заувек бити благословени. (1. Мојсијева 12:3)

Права порука Пурима је да ЈАХ не крши СВОЈА обећања СВОМ Народу. Они ће преживети и напредовати у домовини у коју их ОН враћа у ова последња времена.

Чак и у ономе што може деловати као насумични догађају, ЈАХ-ово присуство је константно и ЊЕГОВА улога евидентна.

„ЈАХВЕ, твој Бог, опет ће те одвести у земљу коју су заузели твоји очеви и ти ћеш је заузети. Он ће ти чинити добро и умножиће те више него твоје очеве.“ (5. Мојсијева 30:5)

Постоје случајеви када нас ЈАХ, као Естеру, позива да делујемо у ЊЕГОВО Име за Јеврејску Младу.

Ипак, најчешће ћемо разумети ЊЕГОВУ вољу кроз читање Речи ЈАХ-а.

На пример, у Марку 16:15, ЈАХУШУА је рекао СВОЈИМ Ученицима, „Идите по целом свету и проповедајте добру вест свему створеном.“

А у Исаији 58:10 читамо: Мораш активно помагати гладноме и хранити невољника.

Реч ЈАХ-а је и данас жива и активна и спремна да се следи.

„Сада овако каже ЈАХВЕ, твој Створитељ, Јакове, и твој Творац, Израеле: ‘Не бој се, јер сам те ја откупио. Позвао сам те по имену. Ти си мој.“ (Исаија 43:1)

„Рећи ћу ЈАХВЕ-у: „Ти си уточиште моје и тврђава моја, Бог мој, у ког ћу се уздати.” (Псалам 91:2)


СРЕЋАН ПУРИМ ОД ПРОРОКА ЕЗРЕ И ПРОРОКА ЕЛИШЕВЕ И AMIGHTYWIND-А!


Штампај

Оригинални текст

Остала Учења

Почетна Страница